Oto sylwetki pisarzy, którzy wspólpracują z naszą Agencją na polu organizacji spotkań autorskich lub obsługi agencyjnej:





Marek Bieńczyk






Pisarz, historyk literatury, eseista, znawca win, tłumacz m.in. dzieł Milana Kundery. Laureat Nagrody Nike w 2012 roku za zbiór Książka twarzy. Autor powieści Tworki,Terminal, Jabłko Olgi, stopy Dawida oraz wielu zbiorów esejów (m.in. Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci, Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty czy Przezroczystość), jak również licznych publikacji na temat wina.



Tomasz Bohun




Rektor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, autor popularnej książki Polacy na Kremlu. Moskwa 1612.



Bogdan Borucki




Zastępca redaktora naczelnego Mówią Wieki, specjalista od epoki napoleońskiej.



Marcin Bruczkowski




Pisarz, informatyk i perkusista. Jest absolwentem Wydziału Anglistyki na UW. Po studiach wyjechał do Japonii, by tam podjąć studia kulturoznawcze. Po dziesięciu latach przeniósł się do Singapuru, w 2001 wrócił do Polski. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Mensa Polska. Do 2013 opublikował pięć powieści zainspirowanych swoimi doświadczeniami i przygodami z zagranicznych podróży: Bezsenność w Tokio, Singapur, czwarta rano, Zagubieni w Tokio, Radio Yokohama, Powrót niedoskonały.



Joanna Buczkowska




Pracuje jako psycholog w hospicjum domowym dla dorosłych, wcześniej pracowała w Centrum Onkologii; jest wolontariuszką w fundacji Nagle Sami (prowadzi grupę wsparcia dla osób w żałobie). W kwietniu 2012 w wydawnictwie WAB wyszła jej powieść dla młodzieży Tajemnice Avagoh. Księga życzeń. Prowadzone przez nią warsztaty przeznaczone przede wszystkim dla młodzieży, ale mogą też zostać dostosowane do potrzeb dorosłych _ w tym przede wszystkim nauczycieli i wychowawców.



Zuzanna Celmer




Psycholog, autorka popularnych poradników: Kiedy miłość przychodzi, Gdy przebrzmi marsz Mendelssohna , Człowiek na całe życie, Małżeństwo, Po prostu życie (zbiór odpowiedzi na pytania czytelniczek _Zwierciadła_ _ od dwudziestu lat Z. Celmer współpracuje z tym pismem, wspomagając swoją wiedzą i doświadczeniem czytelniczki), Być dorosłym, O co pytają nastolatki. Najnowsze jej książki to głośne: Czy wiesz, kogo kochasz, Zazdrosna miłość i W łóżku z teściową.



Wojciech Cesarz






Artysta grafik, ekolog, były manager zespołów jazzowych i rockowych.

Dyrektor kreatywny w agencji reklamowej oraz dyrektor artystyczny wielu tygodników. Współautor Pamiętnika grzecznego psa (WAB), a także scenariuszy filmów fabularnych: Jesteś poza trasą, Kraków, przewodnik subiektywny.

Jego kolejne książki napisane wraz z Katarzyną Terechowicz to Przygody Filipka, Czego pragnie Maryla, a także Pamiętnik grzecznego psa i Nowe przygody grzecznego psa.



Artur Cieślar




Artur Cieślar jest pisarzem, reportażystą, fotografikiem, tłumaczem, romanistą, poetą. Opowiada o swoich fascynujących podróżach, swoje relacje ilustruje slajdami. Może zabrać słuchaczy do krajów egzotycznych (Chiny, Nepal, Indie, Sri Lanka, Emiraty Arabskie, Mauritius, Chile, Wyspy Wielkanocne, północna Afryka) i europejskich. Podróże są dla niego procesem twórczym, drogą duchową, metodą poznania świata, obcych kultur, ale i siebie. Autor niezwykłych wywiadów ze znanymi kobietami, które zawarł w swoich książkach: Kobieta metafizyczna, Kobieta metamuzyczna i Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko. Małgorzata Braunek w rozmowie o życiu z Arturem Cieślarem.



Hanna Cygler






Z wykształcenia tłumaczka, z zamiłowania pisarka, autorka kilkunastu popularnych powieści, w tym m.in.: 3 razy R, Bratnie dusze, Czas zamknięty, Deklinacja męska/żeńska, Dobre geny, Dwie głowy anioła, Głowa anioła, Kolor bursztynu, Odmiana przez przypadki, Przekład dowolny, Tryb warunkowy, Przyszły niedokonany, Pokonani, W cudzym , Grecka mozaika oraz Złodziejki czasu.



Iwona Czarkowska






Z wykształcenia dziennikarka. Z zamiłowania pisarka, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Debiutowała w roku 2005 opowiadaniami publikowanymi w _Świerszczyku_. Książkowy debiut to cykl opowieści o nowych przygodach Bolka i Lolka (2008-2009).

W 2009 wydała zbiór opowiadań Kocia odkrywalnia tajemnic oraz trylogię dla dzieci Ekoludki z Zielonej Planety. W 2009 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie Wydawnictwa Telbit za książkę dla młodzieży Duchy ze Wzgórza Rabowników. Zajmuje się również tłumaczeniami literatury dziecięcej.

Autorka książek Antoś Żeberko, Kuba i gang porywaczy skarpetek, Kazio w miasteczku pełnym wampirów, Szarlotka pachnąca marzeniami oraz wielu pozycji o charakterze edukacyjnym, jak m.in. Czytanie na wesoło dla klas 1-3. Wesołe zoo, Dyktanda dla klas 1-3, Dyktanda. Poszukiwacze skarbów i przygód. Klasy 1-3. Swoją pierwszą powieść dla dorosłych czytelników opublikowała w roku 2009 _ była to Słomiana wdowa; później ukazała się jej kontynuacja: Kobieta do zadań specjalnych oraz Zdrada pachnie pomarańczami. Pisarka prowadzi popularne zajęcia dla dzieci pt. Kulisy pracy detektywów _ w przeszłości i współcześnie oraz warsztaty literacko-kulinarne Smaczne pisanie i gotowanie.



Sabina Czupryńska




Absolwentka polonistyki, wiedzy o teatrze, studium sztuk wizualnych. Debiutowała na łamach _FA-artu_, opublikowała zbiór opowiadań pt. Dziesięciu którzy....

Żyje z pracy w teatrze, o którym też kiedyś napisze, a czasem ze stylizacji i projektowania kostiumów. Zadebiutowała jako powieściopisarka książką Kobiety z domu Soni. Jej kolejne książki to Ta druga, słodka i ostra oraz Zawirowanie.



Krzysztof Daukszewicz




Satyryk, felietonista, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Jego twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami, mi. in. Złotym Mikrofonem (1991), Złotym Kamertonem (1992), Prometeuszem (1997) oraz Srebrnym Medalem _Zasłużony Kulturze Gloria Artis_ (2009).

Działalność estradową rozpoczął w Szczytnie. Po przeprowadzce do Warszawy bardzo szybo zdobył popularność. Z Januszem Gajosem współtworzył Kabaret Hotel Nitz, od 1986 do 1990 roku występował w kabarecie Pod Egidą. Przez wiele lat realizował sutorskie programy satyryczne w TV. Od 2005 roku stały gość programu publicystyczno-satyrycznego _Szkło kontaktowe_ w TVN 24. Tuskuland - satyryczny rozrachunek z polską sceną polityczną to najnowsza książka autora.



Jarosław Dumanowski




Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalista od kulturowej historii kuchni i wyżywienia, autor wielu książek na temat kuchni w ujęciu historycznym, stały felietonista pisma _Food Service_. Profesor Dumanowski może opowiadać o kuchni w różnych epokach i różnych częściach świata, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej tradycji kulinarnej.



Jerzy Ficowski






Jerzy Ficowski (1924 _ 2006) był poetą, tłumaczem, prozaikiem, autorem tekstów piosenek, znawcą kultury cygańskiej i żydowskiej. Jako żołnierz AK brał udział w powstaniu warszawskim, po wojnie należał do Komitetu Obrony Robotników. Przetłumaczył na polski i spopularyzował twórczość cygańskiej poetki Bronisławy Wajs (Papuszy). Pisał również dla dzieci, wydał miedzy innymi zbiory wierszy Syrenka, Kolorowy kalendarzyk, Zielona majka, Śnieżne rymy białej zimy. Nasza agencja miała przyjemność pośredniczyć we wznowieniu opowieści Wszystkowidzące lusterko w japońskim wydawnictwie Fukuinkan Shoten Publishers.



Izabella Frączyk




Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Pisaniem zajęła się w 2009 roku. Autorka ciepło przyjętych przez czytelniczki Pokręconych losów Klary, Kobiet z odzysku, Dziś jak kiedyś, Jak u siebie i Koniec świata. Najnowsze dzieło autorki - Siostra mojej siostry (2015) to historia Hanki, skromnej mieszkanki bieszczadzkiej wioski, której życie odmienia spotkanie z przyrodnią siostrą, o której istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia.



Anna Fryczkowska



Dziennikarka, redaktorka, scenarzystka, pisarka. Dwa dyplomy: italianistyka na Uniwersytecie Warszawskim i scenariopisarstwo na łódzkiej Filmówce. Pracowała jako pomywaczka, kelnerka i pizzaiolo (pizzeria Da Antonio w Perugii), tłumaczka, sekretarka i nauczycielka.

Współpracowała jako dziennikarka i redaktorka z _Super Expressem_, _Cosmopolitan_, _Przyjaciółką_, _She_ i _Marie Claire_; jako scenarzystka współtworzyła polską edycję Ulicy Sezamkowej oraz seriale Na Wspólnej, Sex FM i Przystań. Od kilku lat pisze recenzje telewizyjne do _Polska The Times_.

Wydała powieści obyczajowe Straszne historie o otyłości i pożądaniu, Trafiona _ zatopiona i Z grubsza Wenus oraz kryminał Kobieta bez twarzy opublikowany _ dzięki współpracy z naszą Agencją _ w wydawnictwie Prószyński i S-ka, Kurort Amnezja, a także powieść kryminalną Starsza pani wnika.



Filip Gańczak




Dziennikarz, absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i stypendysta Fundacji Roberta Boscha w Berlinie. Pracuje dla _Newsweeka_, publikował m.in. w "Die Welt", "Welt am Sonntag" oraz _Dzienniku_.

W 2008 r. ukazała się jego książka Erika Steinbach. Piękna czy bestia?. Ostatnio wydaną pozycją są Filmowcy w matni bezpieki _ książka, która wywołała spore zamieszanie w kręgach filmowców i była nominowana do nagrody Książka Historyczna Roku.



Piotr Giczela




Elektronik, politolog, dziennikarz _Tygodnika Siedleckiego_, reporter regionalnego tygodnika ukazującego się na terenie Wschodniego Mazowsza i Południowego Podlasia, czyli na obszarze dawnego województwa siedleckiego. Jako dziennikarz i reporter specjalizuje się w sprawach społecznych i prawnych. Ukończył kurs w zakresie nowoczesnych kanałów przekazu informacji i multimedialności w dziennikarstwie. Piotr Giczela jest również trenerem w zakresie praw człowieka i interaktywnych metod nauczania w sferze środków komunikacji masowej.



Magdalena Giedrojć






Magdalena Giedrojć napisała siedem książek, w tym dwie powieści (Mrówka w komputerze, Słońce za zakrętem), jest współautorką dwunastu innych, opublikowała kilkaset artykułów i kilka wierszy. Kiedy nie pisze, podróżuje i fotografuje, gra w scrabble, czyta o włoskim malarstwie i włoskiej radości życia. Lubi leniwe poranki z kawą, południa pełne słońca, zapach świeżych ziół i pieczonych ziemniaków.



Agnieszka Gil



Z urodzenia i zamiłowania wrocławianka, odkąd pamięta, opowiada bajki. Od nich zaczęła się jej przygoda z pisaniem _ w antologii Wesołe historie (Wilga 2004). Powieściowo zadebiutowała ciepłą, pachnącą lasem i miodem książką nie tylko dla młodzieży Dziki szczaw (Wydawnictwo Telbit 2008).

Kolejna powieść, Herbata z jaśminem w 2013 roku opublikowana przez Naszą Księgarnię, podejmuje niełatwy temat dojrzewania i radzenia sobie z własnymi uczuciami, a także dostrzegania jaśniejszych stron życia.

W 2014 r., ukazała się powieść autorki pt. Układ nerwowy _ pozycja dla dorosłych odbiorców. Autorka współpracowała z lokalnym czasopismem, w którym między innymi przekonywała, jak ważne i interesujące są "małe ojczyzny". Obecnie związana jest z serwisem dla rodziców eDziecko.pl i aktywnie popularyzuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, prowadząc autorski cykl okołoliteracki GILgotki, czyli Agnieszka Gil zaprasza. Prowadzi także warsztaty literackie dla młodzieży Inspiracje.

Należy do Polskiej Sekcji IBBY _ Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych i Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej.



Zygmunt Gołąb






Dziennikarz, producent sesji zdjęciowych, scenarzysta. W 2002 roku rozpoczął pracę w branży pornograficznej, wydając prasę i realizując filmy erotyczne, współorganizował również Seksualny Rekord Świata 2002 podczas targów Eroticon. Od 2005 do 2010 r. był redaktorem w wydawnictwie Silk Media, wydawcy m.in. magazynu _Twój Weekend" i _One to lubią". Różowy biznes, nie tylko w Polsce, oraz rządzące nim zasady zna od podszewki. Tylko seks - wydana w 2013 r. powieść jego autorstwa to niecenzurowany obraz polskiej branży pornograficznej.



Wojciech Górecki




Historyk, dziennikarz i podróżnik, autor głośnej Planety Kaukaz i Toastu za przodków oraz najnowszej Abchazji, uhonorowany Nagrodą Giuseppe Mazzottiego, opowiada o swoich podróżach i swoich książkach, a także o Kaukazie Południowym (Gruzja, Armenia i Azerbejdżan) oraz Północnym (Czeczenia i okolice) w aspekcie politycznym, społecznym, historycznym, kulturowym i cywilizacyjnym. Potrafi też pasjonująco mówić o roli regionu kaukaskiego w polityce i gospodarce świata, o polityce regionalnej globalnych graczy i o polskich śladach na Kaukazie.



Renata Górska






Autorka literatury obyczajowej. Od ćwierćwiecza żyje za granicą, chętnie wraca do Polski, nierzadko spędza w ojczyźnie całe lato. Pracowała w księgarniach, antykwariacie, galeriach sztuki, publikowała w piśmie polonijnym i w internecie. Na polskim rynku wydawniczym zadebiutowała w 2007 r. powieścią Cztery pory lata. W 2010 r. ukazała się jej druga powieść Za plecami anioła, w 2012 powieści Błędne siostry i Przyciąganie niebieskie. Jej ostatnia książka to Fortuna kotem się toczy z 2013 r.



Jarosław Górski






Polonista, żywo zainteresowany historią kultury. Napisał kilkaset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki, wydał książkę eseistyczną pt. Męska rzecz - o literackich obrazach męskości. Zajmuje się także permanentną edukacją ludzi dorosłych, jest twórcą projektów i programów, prowadzi bardzo popularne wśród młodzieży warsztaty i spotkania dyskusyjne. Stara się, żeby ich uczestnicy zaczęli ze sobą rozmawiać. W kwestiach społecznych i gospodarczych laicki socjalista, w sferze kultury klasycysta, w sferze ducha coraz bardziej poganin. Mieszka w Warszawie. Jego pierwsza powieść Wersje ukazała się, przy współudziale naszej Agencji, w wydawnictwie Prószyński i S-ka.



Ewa Grocholska




Jest z zawodu plastyczką, choć pisanie sprawia jej radość nie mniejszą niż projektowanie. Maluje kopie dzieł znanych malarzy, projektuje grafikę reklamową. Jej pasją jest pisanie opowiadań. W 2010 r. wydała pierwszą powieść Paryska pokojówka, która odniosła duży sukces, podobnie jak następna _ Paryski spadek.



Andrzej Gumulak






Doświadczony dziennikarz, który w różnych okresach swej kariery współpracował z _Galą_, _Urodą_, _Na żywo_, _Chwilą dla Ciebie_, _Super Expressem_ i pismem _Halo_; współzałożyciel wydawnictwa Czarno na białym; był redaktorem naczelnym pisma _Dziewczyna_. Autor powieści dla młodzieży: Pełnia, Ucieczka z innego świata i Ucieczka z Namurgii, a także powieści Drugie piętro, która jest jego efektownym wejściem w literaturę poważną oraz biografii Kobiety Hitlera.

Z wykształcenia weterynarz, a z zamiłowania hodowca psów i storczyków.



Marek Harny




Pisarz i dziennikarz. Autor rewelacyjnej powieści Pismak, za którą w 2006 r. uhonorowano go najważniejszym wyróżnieniem dla polskiego kryminału _ Nagrodą Wielkiego Kalibru. Debiutował opowiadaniami Unieś mnie, wielki ptaku. Jest autorem powieści: Urodzony z wiatru, Lekcja miłości, Kraina naszej tęsknoty, Samotność wilków, Pismak, Zdrajca, Wszyscy grzeszą oraz W imię zasad.



Tomasz Jastrun




Pisarz, dziennikarz, krytyk literacki. Ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz związany był m.in. z _Tygodnikiem Kulturalnym_, podziemnym pismem literackim _Wezwanie_, _Plus Minus_ (dodatkiem do _Rzeczpospolitej_), _Newsweekiem_ czy _Wprost_. Obecnie redaktor i felietonista _Zwierciadła_. Przez lata organizował także spotkania Klubu Zwierciadła. W połowie lat 90. prowadził w TVP program kulturalny Pegaz.

Jako pisarz jest autorem utworów poetyckich i zbiorów wierszy (Promienie błędnego koła, Biała łąka, Kropla kropla, Czas pamięci i zapomnienia, Węzeł polski, Tylko czułość idzie do nieba, Powitania i pożegnania, Jakby nigdy nic), książek reportażowych o _Solidarności_ (m.in. Zapiski z błędnego koła, Życie Anny Walentynowicz) oraz opowiadań i powieści (Gorący lód, Rzeka podziemna czy przeznaczone dla dzieci i wykorzystywane w szkołach Antoś i ktoś jeszcze). Wielokrotnie ukazywały się także zbiory jego felietonów pisanych na przestrzeni lat. Najnowsza powieść autora _ Kolonia karna. Sceny z życia małżeńskiego jest wnikliwą analizą kolejnych etapów miłosnego związku.



Paweł Jaszczuk






Mieszka w Olsztynie. Prozaik, krytyk literacki i dramaturg. Jego opowiadania i recenzje ukazywały się m.in. w prasie krajowej i lokalnej. Wydał powieści Testament Schlichtingera, Sponsor, Honolulu oraz zbiór opowiadań Ararat. Jest także autorem sztuk scenicznych: Aktorski pasjans i Moja siostra Stella oraz słuchowiska Prywatka. W 2004 r. ukazała się jego powieść Foresta Umbra, za którą w 2005 r. otrzymał prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2009 r. Foresta Umbra ukazała się w niemieckim wydawnictwie dtv. W 2011 r. wydana została powieść Plan Sary, a w styczniu 2012 r. Marionetki. Powieści te wraz z Foresta Umbrą stanowią tryptyk lwowski, z bohaterem Jakubem Sternem, dziennikarzem z przedwojennego Lwowa, w roli głównej. Jego ostatnie powieści to Akuszer śmierci i Ochronka anioła stróża z 2013 r. oraz kryminał Testament z 2015 r.

Warto może wspomnieć, że Paweł Jaszczuk gra na gitarze i śpiewa, a jakże, rosyjskie romanse i piosenki lwowskie.



Joanna Jodełka






Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, modelka, scenarzystka. W 2009 roku ukazała się jej debiutancka powieść kryminalna _ Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach i za tę właśnie książkę dostała Nagrodę Wielkiego Kalibru _ największe wyróżnienie w dziedzinie powieści kryminalnej. Jej kolejne książki, Grzechotka i Kamyk, spotkały się także z bardzo dobrym przyjęciem. Najnowsze powieści autorki to Ars Dragonia i Kryminalistka.



Elżbieta Jodko-Kula




Pedagog, autorka licznych przedstawień dla dzieci i młodzieży, za które była nagradzana w wielu konkursach. Jej pierwsza sztuka, Perły szczęścia nie dają została zrealizowana przez TVP. Autorka opublikowała wiele młodzieżowych powieści, w tym, m.in. W szkolnym teatrze, Pora prawdy, Opowiadania znalezione na plaży oraz Anka, Julka, Adam, Karina, Maciek, Olka i Makary. Najnowsza powieść _ Zdrady i powroty skierowana jest do dorosłych odbiorców.



Jehudit Kafri






Izraelska poetka, tłumaczka i pisarka. Jest autorką wspomnień, biografii, książek dla dzieci i wierszy tłumaczonych na kilka jezyków, lauretaką izraelskich nagród literackich. Za naszym pośrednictwem ukazała się w Polsce jej najgłośniejsza powieść Zosia. Od Doliny Jezreel do Czerwonej Orkiestry (w przekładzie Leszka Kwiatkowskiego) _ zbeletryzowana biografia Zofii Poznańskiej, pochodzącej z Kalisza syjonistki zaangażowanej w działalność konspiracyjną podczas drugiej wojny światowej.



Małgorzata Kalicińska






Dorobek autorki to m.in. seria: Dom nad rozlewiskiem, Powroty nad rozlewiskiem, Miłość nad rozlewiskiem, a także Fikołki na trzepaku, Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie, Zwyczajny facet, Lilka oraz najnowsze książki: Życie ma smak i Co, Gocha?.



Manula Kalicka






Pisarka i dziennikarka. Ukończyła na UW polonistykę i dziennikarstwo. Wygrała konkurs na powieść zorganizowany przez wydawnictwo Świat Książki i miesięcznik _ELLE_. Powieść _Tata, one i ja_ ukazała się w roku 2002 i odniosła duży sukces. Następne powieści: _Szczęście za progiem_ i _Wirtualne zauroczenie_ ukazały się w wydawnictwie Prószyński. Obie weszły na listy bestsellerów Merlina i _Rzeczpospolitej_. Współpracuje z tygodnikiem _Polityka_.

Kolejna powieść, Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu, zebrała bardzo pochlebne recenzje, zakupiono do niej prawa filmowe jednak nie doszło do sfilmowania. We współpracy z TVN napisała powieść Kochaj i tańcz (WAB) i Na rozkaz serca (Prószyński Media).

Ostatnio nakładem wydawnictwa Nowy Świat ukazał się jej zbiór pitawali ze sfer wyższych Gdzie jest głowa Emily Kaye?, a w wydawnictwie Imbir album Malarze Polscy napisany wspólnie ze Zbigniewem Zawadzkim i Dominiką Żukowską. W 2013 roku ukzała się napisana wraz ze Zbigniewem Zwadzkim książka Tutto bene.



Włodzimierz Kalicki




Z wykształcenia inżynier cybernetyk, debiutował jako dziennikarz w prasie studenckiej. Pracował w tygodniku _Kultura_, pisał też do paryskiej _Kultury_, a w stanie wojennym współpracował z prasą podziemną i katolicką. Podziemne Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało mu nagrodę im. Jerzego Zielińskiego.

W _Gazecie Wyborczej_ jest od początku. Za swój cykl artykułów na temat pojednania polsko-niemieckiego otrzymał w roku 1997 główną Polsko-Niemiecką Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest autorem książek: Inaczej, Panowie na zabytkach, W domu smoka, Powrót do Sulejówka, Ostatni jeniec wielkiej wojny. Polacy i Niemcy po 1945 roku. Za cykl reportaży z Chin W Domu Smoka otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską _ Polski Pulitzer 1998 _ w kategorii reportaż. Najnowsze książki to Zdarzyło się i Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona.



Anna Karpińska




Politolożka, asystentka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dziennikarka w bydgoskim oddziale _Gazety Wyborczej_. Ma własną firmę doradczą. Wydaje testy sprawdzające dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Książki pisuje przy kuchennym stole. Jak sama mówi: _Nie żałuję niczego(_). Bez zdarzeń, ludzi, zajęć, wrażeń nie byłoby ani mnie, ani moich bohaterów_. Autorka powieści Pozwól się uwieść, To wszystko przez ciebie i Przysługa.

Najpopularniejsza książka autorki - Chorwacka przystań (2012) to romantyczna opowieść o niezrealizowanych planach, tęsknocie i o tym, że wieczna miłość istnieje naprawdę. Najnowsza propozycja Anny Karpińskiej - Sakrament niedoskonały (2015) - to opowieść o życiu, w którym każdy będzie musiał znaleźć swoje miejsce na nowo, rozliczając się ze starych grzechów.






Olga Kersten-Matwin






Psycholożka i terapeutka mieszkająca w Kanadzie, specjalizująca się w psychoterapii indywidualnej i terapii par. Utrzymuje żywe kontakty zawodowe w Polsce, współpracując m.in. z UNHCR i PAH. Autorka poradnika psychologicznego Córki i matki. 9 składników serdeczności (2014), niedawno opublikowanego również w wersji elektronicznej.



Iwona Kienzler




Autorka ponad osiemdziesięciu książek _ publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianym lub niedocenianym wpływem na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami.

Iwona Kienzler może Państwu opowiedzieć o miłościach polskich królowych i księżniczek, kobietach Piłsudskiego, życiu i twórczości artystów w PRL. Napisała m.in. Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów, Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica, Dziwactwa i sekrety władców Polski, Mroczne karty historii Polski, Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek, Wierny mąż niewiernych żon. Władysław Jagiełło, Poczet kochanek i metres władców Polski.



Roman Kłosowski




Aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST w Warszawie. Przez lata związany m.in. z Teatrem Dramatycznym i Teatrem Syrena w Warszawie. W latach 1976-81 dyrektor łódzkiego Teatru Powszechnego. Szerszej publiczności znany z ról filmowych i serialowych _ pojawiał się zarówno w znanych produkcjach telewizyjnych (Czterdziestolatek, Czterej pancerni i pies, Ojciec Mateusz, Na dobre i na złe, Świat według Kiepskich, Niania), jak i w filmach znanych polskich twórców _ Jerzego Kawalerowicza (Celuloza), Andrzeja Kondratiuka (Hydrozagadka) czy Andrzeja Munka (Człowiek na torze, Eroica). Roman Kłosowski jest bohaterem książki Z Kłosem przez życie autorstwa Jagody Opalińskiej _ teatrolożki, wykładowczyni warszawskiej Akademii Teatralnej. Podczas spotkań J. Opalińska rozmawia z R. Kłosowskim o poezji, kobietach, aktorskich sztukach i sztuczkach oraz o książce Z Kłosem przez życie.



Zbigniew Korpolewski




Artysta estradowy, aktor, reżyser i prezenter. Prowadził słynne polskie koncerty The Rolling Stones i The Animals. Występował m.in. z Jerzym Połomskim, Ireną Kwiatkowską i Ireną Santor. Autor tekstów satyrycznych dla Hanki Bielickiej i dla kabaretów Dudek oraz Pod Egidą. Wraz z Tadeuszem Rossem współtworzył dla Telewizji Polskiej program satyryczny Loża. W latach 1991_1997 był dyrektorem Teatru Syrena. Jest autorem biografii Hanki Bielickiej: Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechu.



Krzysztof Kotowski




Bestsellerowy pisarz, dziennikarz i psycholog. Pracował w Radiu ESKA. W TVP był m.in. wydawcą, producentem i prowadzącym programu Kawa czy herbata. Jest autorem kryminałów i tzw. thrillerów hipotetycznych. Uznanie przyniosła mu seria powieści o dziennikarzu Adamie Kniewiczu: Zygzak, Japońskie cięcie, Marika, Serwal, Obława. Ostatnie powieści autora to Krew na Placu , Święto świateł i Cel za horyzontem.



Agnieszka Krawczyk




Pisarka, dziennikarka, redaktorka rodem z Krakowa. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (specjalizacja: teoria literatury) oraz Studium Dziennikarskie. Pracowała w gazetach codziennych i periodycznych oraz dla portali i serwisów internetowych, zajmowała się redakcją i adiustacją tekstów dla wielu wydawnictw.

Laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (2009 i 2010), laureatka konkursu na felieton literacki (2010). W 2009 r. zadebiutowała powieścią Napisz na priv, w 2010 r. ukazało się Magiczne miejsce, w 2011 r. Morderstwo niedoskonałe, a rok później Dziewczyna z aniołem. Jej najnowsze powieści to Dolina mgieł i róż, Ogród księżycowy i Jezioro szczęścia.



Grzegorz Krzymianowski




Mieszka w Konstantynowie Łódzkim, na stałe jest związany z Łodzią. Studiował polonistykę oraz filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Uniwersytecie Łódzkim. Był magazynierem, pracował w biurze, sprzedawał książki i organizował przedstawienia dla dzieci. Drukował w _Dekadzie Literackiej_. Obecnie wychowuje syna i pisze.

Historia mojego upadku była jego debiutem książkowym. Kolejna powieść Anomalie traktuje o stosunkach damsko-męskich, z naciskiem na męski punkt widzenia.



Agnieszka Kuciak




Urodzona w Szczecinie, mieszka w Poznaniu, gdzie pracowała jako literaturoznawca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Autorka poczytnych książek dla dzieci, do których należą Przygody kota Murmurando (nagroda IBBY dla książki roku za rok 2006), opowiadania Animula Blandula, przekład opowiadań Gianniego Rodari Marek i Mirek i przekład Pinokia Carlo Collodiego.



Adam Kulik






Urodził się w Tomaszowie Lubelskim i ze swoimi stronami rodzinnymi jest związany do dziś. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Lubelskim, następnie pracował w miejscowych placówkach kulturalnych i w prasie. W Lubelskim Ośrodku Telewizyjnym zrealizował około 300 filmów edukacyjnych i dokumentalnych oraz reportaży, w tym ok. 70 o malarzach, pisarzach, rzeźbiarzach, fotografikach. Tworzył też filmy o wschodnim pograniczu Polski, o mniejszościach narodowych i religijnych, Ormianach, polskich Tatarach, Karaimach, a także reportaże i dokumenty z dawnych kresów Rzeczpospolitej: Kamieńca Podolskiego, Baru, Berdyczowa, Kijowa i wielu innych. Ma też w dorobku filmy stricte historyczne, poświęcone np. Gotom czy twierdzom kresowym.

Zapalony podróżnik, wędrował po Turcji, Indonezji, Indiach i Sycylii. Jest autorem kilku tomików prozy poetyckiej i poezji: Pejzaże z Panem Lemonem (1979), Piołuny raj (1985), Ziemie pulsujące (1999), a także powieści: Lot (1985) i Gry. W 2002 r. ukazał się jego reportaż pt. Droga na południe, a w 2007 r. eseje historyczne Miasta polskie. Najpiękniejsze zespoły zabytkowe. Ostatnią pozycję _ zbiór wspomnień o Bolesławie Leśmianie Leśmian, Leśmian_ wydało gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria w 2008 r.



Maciej Kur






Absolwent Akademii Sztuk Pięknych (magister sztuki, specjalizacja animacja), jest również absolwentem Akademii Filmu i Telewizji. Scenarzysta seriali animowanych (m. in. Hip Hip i Hurra, Mami Fatale), komiksów (m.in. serii Lil i Put) i filmów dokumentalnych (m.in. Witold Giersz - sztuka animacji).

Prowadzi spotkania autorskie oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, których tematem jest komiks i film animowany. Przykładowe tematy spotkań: animacja przedwojenna, pionierstwo animacji, animacja polska, sztuka kreskówki, analiza komiksów - omówienie historii, struktury scenariuszy, analiza osobowości postaci, światów komiksów jak Asteriks i Obeliks, Tytus, Romek i A'tomek, Kajko i Kokosz, Popeye, Lucky Luke, Kaczor Donald, Wujek Sknerus, twórczość Dona Rosy, twórczość Carla Barksa, twórczość Rene Goscinnego. Propozycje warsztatów dla dzieci: pisanie scenariuszy filmów animowanych, pisanie scenariuszy komiksowych, rysowanie komiksów według scenariuszy.



Gabriela Kurylewicz



Poetka, filozof, tłumaczka, córka Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza. Założycielka Fundacji Forma - Instytutu Sztuki i Badań Filozoficznych, autorka książek filozoficznych i przekładów, wydawca dzieł wybranych Andrzeja Kurylewicza.

Opublikowała pięć zbiorów wierszy (Wiersze, Wydłużyć horyzont, Tristia, Księżyc świadkiem, Rymki). Prowadzi w Warszawie Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów, a w niej cykliczne Wieczory Muzyki i Poezji oraz własne Seminarium Filozoficzne, jest wykładowcą w Instytucie Filozofii UW, od 15 lat remontuje zabytkowy kościół poewangelicki w Wierzchucinie na Pomorzu.



Mateusz M. Lemberg






Rocznik 1971, humanista, ukończył studia medyczno-weterynaryjne. Zanim zaczął pisać, amatorsko realizował filmy, odbył podróż na Wschód, rysował też komiksy. Zarabia na życie jako lekarz, uwielbia koty, dobre książki, Hiszpanię i Szwecję. Autor dwóch dobrze ocenionych przez recenzentów kryminałów: Zasługa nocy i Patron, których głównymi bohaterami jest trójka nieszablonowych policjantów.



Agnieszka Lingas-Łoniewska






Wrocławianka, marketingowiec internetowy, pisząca książki łączące sensacje z romansem, kochająca zwierzaki, Within Temptation i jeszcze kilka ostrzejszych dźwięków.

Laureatka konkursu na kryminalne opowiadanie z Dolnym Śląskiem w tle. Autorka książek: Bez przebaczenia, Zakręty losu, Szósty, Zakład o miłość, Łatwopalni, W szpilkach od Manolo, Braterstwo krwi, Historia Lukasa, W zapomnieniu, Obrońca nocy, Brudny świat, Wybaczenie oraz serii Szukaj mnie wśród lawendy.



Agnieszka Lis




Z wykształcenia pianistka oraz dziennikarka. Współpracowała z miesięcznikiem muzycznym _Hi-Fi Muzyka_ pełniąc tam funkcję redaktorki działu Muzyka.

W roku 2010 ukazało się jej opowiadanie zatytułowane Płomień cedru w antologii opowiadań Rozkoszne. Druk był nagrodą w konkursie na najlepsze kobiece opowiadanie erotyczne ogłoszonym przez wydawnictwo Replika.

W styczniu 2011 r. wydała pierwszą książkę obyczajową Jutro będzie normalnie. W marcu 2011 wygrała Konkurs na Dobrą Powieść ogłoszony przez Wydawnictwo Drzewo Laurowe, w wyniku czego w maju ukazały się nakładem tegoż wydawnictwa bajki dla dzieci Przygody pana parasola. We wrześniu 2011 r. ukazała się jej druga powieść obyczajowa Samotność we dwoje. Jej ostatnia książka to Jutro będzie normalnie.



Piotr Łopuszański




Dziennikarz, publicysta, pisarz. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, studiował również polonistykę i historię sztuki. Od 1991 r. publikuje artykuły o ludziach kultury, epokach i zdarzeniach historycznych, pisarzach, aktorach, które ukazywały się na łamach wielu czasopism. Pisze też o miastach wartych odwiedzenia oraz tworzy opowiadania.

Wydał m.in. książki: Sławni ludzie. Życie, myśli, anegdoty, Bolesław Leśmian. Marzyciel nad przepaścią, Zofia i Bolesław Leśmianowie, Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży, Gustaw Holoubek - filozof bycia. Od 1991 r. publikuje artykuły o ludziach kultury, epokach i zdarzeniach historycznych, pisarzach, aktorach, które ukazywały się na łamach wielu czasopism. Pisze też o miastach wartych odwiedzenia oraz tworzy opowiadania.



Marta Maklakiewicz






Córka aktora Zdzisława Maklakiewicza i Renaty, z domu Firek, aktorki, malarki i poetki. Prawniczka. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Włącza się w działania na rzecz pamięci ojca, organizując poświęcone mu spotkania.



Joanna Marat








Autorka Grzechów Joanny, a także współautorka antologii Rozkoszne: Antologia kobiecych opowiadań erotycznych i Zaułki zbrodni. Najnowsze książki to kryminał Monogram i powieść obyczajowa Jedenaście tysięcy dziewic.



Marek Meissner






Z wykształcenia filolog angielski, z zawodu biznesmen, miłośnik kotów (ma ich trzy), pasjonat giełd papierów wartościowych oraz literatury, choć sam wziął do ręki pióro stosunkowo późno. Okazjonalnie publikował w prasie specjalistycznej artykuły na temat amerykańskiego rynku akcji, przetłumaczył i wydał połowę z 154 sonetów Szekspira.

Wydana we współpracy z naszą agencją powieść Nieznane przykazanie to jego debiut literacki. Książka odkrywa przed czytelnikami wstrząsające fakty z przeszłości kobiet z rodu słynnego amerykańskiego pisarza - skandalisty, którego bestsellerowa powieść uznana została za atak na podstawy Kościoła Katolickiego.



Adrianna Michalewska




Współautorka napisanej wraz z Agnieszką Krawczyk i Martą Guzowską książki Mordercze miasta opisującej historię zbrodni w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.



Joanna Miszczuk




Autorka Ponurej rzeczywistości, Córek swoich matek i cyklu zapoczątkowanego przez Matki, żony, czarownice, kontynuowanego w kolejnych odsłonach: Zalotnice i wiedźmy oraz Miłość i przebaczenie. Najnowszą książką autorki jest powieść Wyspa.



Magdalena Nycz-Waller




Arabistka i znawczyni islamu, kulturoznawczyni i filolożka. Studiowała i pracowała na Bliskim Wschodzie i w Austrii. Prowadzi wykłady na Otwartym Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Dzieci. Pisze moduły edukacyjne przybliżające kulturę arabsko-muzułmańską. Współpracuje z portalem Kobieca Reaktywacja.

Tematy spotkań dotyczą szerokiego zakresu zagadnień związanych z życiem codziennym w krajach arabskich, np. Portret kobiety idealnej w kulturze arabskiej, O kulturze konsumpcyjnej, czyli za czym muzułmańscy konsumenci biegają w czasie wyprzedaży?, Raz, dwa, trzy_ szukam! _ o zabawach arabskich dzieci, Burka czy bikini? Burkini. O modzie muzułmańskiej, Rola Arabów w dzisiejszym świecie - zglobalizowanym, otwartym - czy mają coś do zaoferowania poza buntem i przemocą?.



Lucyna Olejniczak






Z zawodu laborantka medyczna, pracowała w Katedrze Farmakologii UJ. Pisaniem zajęła się po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie opiekowała się przez parę lat osobami starszymi; swoje wspomnienia z tego okresu zawarła w książce Opiekunka czyli Ameryka widziana z fotela.

Zadebiutowała powieścią pod tytułem Wypadek na ulicy Starowiślnej. W roku 2010 wydała kolejny utwór: Dagerotyp. Tajemnica Chopina, a w 2012 powieść Jestem blisko. Najnowsza książka autorki to Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka.

Lucyna Olejniczak jest matką pisarza s-f, Jewgienija T. Olejniczaka (który jest też jej pierwszym redaktorem i recenzentem). Lubi podróżować, jest zaprzyjaźniona z ludźmi na całym świecie, ma więc kogo odwiedzać.



Tadeusz Olszański




Dziennikarz _Polityki_, publicysta, tłumacz wielu tytułów literatury węgierskiej, wieloletni korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Budapeszcie, znawca Węgier i sportu, autor m.in. barwnych wspomnień Kresy kresów. Stanisławów i licznych książek o tematyce sportowej, m.in. Osobistej historii olimpiad.



Arkadiusz Pacholski




Historyk, pisarz, laureat Nagrody Kościelskich. Pisał m.in. w paryskiej _Kulturze_, _Literaturze_, _Twórczości_, _Kwartalniku Artystycznym_ i _Arkuszu_. Opublikował zbiory esejów: Pochwała stworzenia (1998), Widok z okna na strychu_(1999), Brulion paryski (2000), Krajobraz z czerwonym słońcem (2000), Domowe zapasy (2003); zbiór opowiadań Lśnienie nad głębiną (2003); powieści: Nikt z rodziny (2005) i Człowiek o stu twarzach (2006). Stworzył cykle telewizyjne dla TVP2: Myślenie ma przeszłość i Niepokoje końca tysiąclecia.

Otrzymał Nagrodę Fundacji im. Władysława i Nelly Turzańskich z Toronto za Pochwałę stworzenia oraz Nagrodę Kościelskich (1999) za Pochwałę stworzenia i Widok z okna. Ostatnia jego powieść Niemra była żywo dyskutowana na łamach prasy.



Olga Paluchowska-Święcka




Urodziła się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Napisała kilka publikacji naukowych i obroniła pracę doktorską z mikrobiologii. Jak mówi _ miała na świadectwie kilka niezłych dwój i ledwo skończyła liceum, choć później przyszło otrzeźwienie. Czyściła toalety na szkolnym basenie, pracowała jako modelka, instruktorka tai-chi i... mikolog w warszawskich szpitalach. Tworzy wielkoformatowe grafiki i prowadzi własny gabinet dietetyczny. Prosektorium to jej pierwsza powieść.



Romek Pawlak




Autor książek fantasy, obyczajowych oraz powieści dla dzieci. Twórca takich pozycji jak Rycerz bezkonny, Miłek z Czarnego Lasu, Wojna balonowa, Inne okręty, Armia ślepców, Póki pies nas nie rozłączy, Przeskoczyć przez ogień, Czapka Holmesa, Czaruś, pies z charakterem, Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka, Wilcza krew, smoczy ogień, Inne okręty, Lena w chmurach, Cabezano. Król karłów, Dziura w sercu, Związek bez remontu, seria Pogodnik trzeciej kategorii. Najnowsza propozycja autora to powieść Krew nie woda.



Piotr Paziński




Dziennikarz, eseista, redaktor naczelny miesięcznika _Midrasz_, autor głośnego, nominowanego w 2010 roku do Nagrody Nike Pensjonatu, Ptasich ulic i autorskiego przewodnika Dublin z Ulissesem.



Wioletta Piasecka




Autorka ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Christiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych. W 2004 r. Wioletta Piasecka za swoją twórczość otrzymała wpis honorowy w Złotej Księdze Ludzi Wielkiego Umysłu Talentu i Serca Fundacji Zdążyć z Pomocą w Warszawie. W roku 2005 książka Dawno temu_ została uznana za najlepszą książkę roku i otrzymała główną nagrodę Fundacji Elbląg. Pisarka współpracuje z Radiem Lublin S.A., gdzie na antenie od listopada 2003 niemal codziennie emitowane są słuchowiska pt. Baśnie Wioletty Piaseckiej .Od listopada 2003 do chwili obecnej na zaproszenie bibliotek, szkół, przedszkoli i księgarń odbyła około tysiąca spotkań autorskich na terenie całego kraju i za granicą. W obrębie spotkania realizowane są konkursy, zagadki piłkarskie oraz teatrzyk lalkowy. Autorka organizuje też specjalne spotkania poświęcone życiu i twórczości H.Ch. Andersena.

Wydane pozycje: Zagadki piłkarskie. Drużyna marzeń, Mała Cyganeczka, Krówka Modnisia, Tańczące Czarownice, Kosmiczna przygoda, Kluseczka, Księżniczka dziecięcych serc, Zasłużyć na fiołki, Domek marzeń, Włóczęga, W poszukiwaniu szczęścia. Biografia H.Ch. Andersena, Dawno temu_, Bajka na dobranoc, Bajka o królewnie, Dwie Małgosie, Sześć życzeń Natalki, Zaczarowane bąbelki, W poszukiwaniu szczęścia, Zaczarowana Kraina Bajek.



Agnieszka Pietrzyk






Z wykształcenia jest historykiem literatury, studia doktoranckie w zakresie literaturoznawstwa ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim. Zadebiutowała w 2008 r. powieścią Obejrzyj się, królu. Jej kolejne powieści to Pałac tajemnic i Urlop nad morzem.



Izabela Pietrzyk




Mieszka w Szczecinie. Jest filologiem, wykłada język rosyjski na Uniwersytecie Szczecińskim. Publikowała teksty naukowe z zakresu językoznawstwa. Ma dorosłą córkę, jak mówi: ładną po ojcu i mądrą po matce. Jej motto brzmi: _Dziękuję Ci, Boże, że stworzyłeś mnie kobietą_. Debiutowała powieścią Babskie gadanie Jej kolejne książki to Wieczór panieński, Histerie rodzinne i Rodzinny park atrakcji.



Piotr Karol Piotrowski




Dziennikarz mieszkający w Warszawie i pracujący dla fotograficzno-dziennikarskiej agencji specjalizującej się w obsłudze prasowej polskich produkcji serialowych. Jako dziennikarz i fotoreporter bywa od lat na planach najpopularniejszych produkcji. Współpracował z zespołem tworzącym dwutygodnik _Świat Seriali_, jest też autorem dwóch zrealizowanych słuchowisk radiowych _ Demoniczny śmiech Stefanii i Początek _ oraz sztuki Ostatnia misja Gagarina. Autor książek Kultowe seriale i 07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu.



Piotr Pochuro



Piotr Pochuro to pseudonim, pod którym ukrywa się były policjant. W przeszłości jeździł w patrolach, rozpracowywał gangi wymuszające haracze i parające się napadami z bronią w ręku, wykrywał zabójstwa, w strukturach osławionego licznymi sukcesami Centralnego Biura Śledczego zwalczał zorganizowaną przestępczość narkotykową. Dzięki tym doświadczeniom tworzone przez niego postaci detektywów i ich antagonistów w mafijnych strukturach dalekie są od sztampy, a intrygi, z jakimi przychodzi zmierzyć się bohaterom są bardzo realistyczne.

Ukazały się już trzy powieści jego autorstwa: Dziewięć milimetrów do nieba, Cena za honor i Ciężar decyzji. Jego teksty publikowane są w wielu niezależnych portalach, e-bookach i gazetach. Prowadzi interesującą stronę autorską.






Barbara Popławska




Absolwentka: Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Trenerów pod egidą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego; coach, trenerka, nauczycielka akademicka, autorka książek Coaching duszy i Marketing miłości. Współpracuje z poradnią psychologiczną W Stronę Zmiany w Warszawie.
Jakub Porada






Dziennikarz _ od 2001 r. związany z TVN24, gdzie prowadzi _Poranek TVN24_, _Dzień po dniu_ oraz serwisy informacyjne. Dawniej w tej samej stacji prowadził magazyn Prosto z Polski oraz magazyn ciekawostek Kalejdoskop. Zaczynał pracę w katowickim ośrodku TVP i w lokalnym Radiu Plus, współpracował również z _Trybuną Śląską_ i Radiem Katowice. Jest absolwentem politologii i dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz studium wokalno-baletowego. W czasach studenckich występował na deskach Teatru Muzycznego w Gliwicach, m.in. w musicalach West Side Story, Me and My Girl, Robber Bridegroom. W latach 80. grał w kapelach punk-rockowych i new romantic. Do dziś pisze teksty i śpiewa w zespole Lektik. Jest wykładowcą uniwersyteckim na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Jego motto życiowe brzmi: _Dobrze jest znać sonety Szekspira, ale jeszcze lepiej uderzenie z bańki Grzesiuka".

Dotychczas ukazało się pięć książek jego autostwa: powieść obyczajowa Chłopaki w sofixach o dorastaniu w latach osiemdziesiątych (2001), Porada da radę - poradnik taniego podróżowania (2014), Polska da radę, promująca walory naszego kraju (2015), Porada na Europę (2016) - powieść turystyczno-inspiracyjna zachęcająca do aktywnego poznawania Europy oraz najnowsza Niezły numer, czyli dziewczyny w białych tenisówkach (2016) - powieść obyczajowa osadzona w latach 80. oraz we współczesnym środowisku muzycznym. W przygotowaniu: Mów co chcesz, czyli podręcznik skutecznego mówcy.



Agata Porczyńska






Absolwentka specjalności Public Relations i Corporate Identity Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu i laureatka konkursu Praktykuj za granicą, dzięki któremu odbyła staż w prestiżowej agencji PR Fleishman-Hillard w Londynie. Rolą Marcjanny w Zdziczeniu obyczajów pośmiertnych Bolesława Leśmiana zdała przed Związkiem Artystów Scen Polskich egzamin eksternistyczny na aktora dramatu. Autorka głośnej Wady wymowy _ opowieści o momentach i scenach z życia, w których słowa, a nawet milczenie, zamiast łączyć, dzielą.



Natalia Rogińska



Lekarka i dyplomowany psycholog. W trakcie studiów nabrała pokory wobec nauki i zrozumiała, na czym polega szacunek dla autonomii każdego człowieka. Większość życia spędziła w Gubinie, gdzie chętnie wraca, nie tylko wspomnieniami. Obecnie mieszka na warszawskim Gocławiu z mężem, pieskiem i całkiem nową córeczką. W wolnym czasie lubi gotować, obserwować ludzi, rozmawiać i_ oczywiście pisać. Autorka popularnych powieści Alicja, Maciejka i Gruba.



Olga Rudnicka



Absolwentka pedagogiki, pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w PKPS w Śremie. Autorka powieści kryminalnych współpracująca z wydawnictwem Prószyński i S-ka. Jej zainteresowania to jazda konna i tańce latynoamerykańskie. Trenuje ju jitsu_ Jest autorką całego szeregu popularnych powieści: Martwe Jezioro, Czy ten rudy kot to pies?, Zacisze 13, Zacisze 13. Powrót, Lilith 2010, Natalii 5, Cichy wielbiciel, Drugi przekręt Natalii, Fartowny Pech oraz Do trzech razy Natalie.



Izabela Sagasz






Pisarka, autorka książek dla dzieci. Dotychczas ukazały się: Bajki i bajeczki, O księciu Bartku i pięknej królewnie Malwinie _ w zbiorze bajek dla dzieci (e-book) - wyróżnienie w konkursie Zostań Bajkowym Bohaterem_, wiersz Kot i noc w książce Bajkobujanie - I nagroda w konkursie Bajkopisarze do klawiatur, powieść Wielka wyprawa przymałków. Pogodne, zróżnicowane tematycznie i pięknie ilustrowane bajki to urocza lektura na każdą porę roku.
Wioletta Sawicka




Pisarka urodziła się i mieszka na Warmii. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale zawodowo od kilkunastu lat realizuje się jako dziennikarka. Jej specjalnością są reportaże. Pasjonatka literatury, wędrówek nieuczęszczanymi szlakami oraz rowerowych wypadów. Mężatka, matka dwójki dzieci. Autorka powieści Wyjdziesz za mnie, kotku?, Będzie dobrze, kotku, Jeśli się odnajdziemy, kotku oraz Dzień cudu. Najnowsza powieść Wioletty Sawickiej, zatytułowana Wyspy szczęśliwe ukazała sie w marcu tego roku.



Lidia Stanisławska






Popularna piosenkarka, artystka estradowa, dziennikarka i felietonistka opowiada w niej o polskim świecie artystycznym _ nie stroniąc od pikantnych anegdot, ale nie ograniczając do nich swego spojrzenia. Lidia Stanisławska po raz kolejny podbiła serca publiczności _ a teraz gotowa jest spotkać się ze swymi Czytelnikami.



Marta Sztokfisz




Pisarka i dziennikarka. Zajmująco i dociekliwie opisuje ludzkie losy - burzliwe, dramatyczne i zabawne. Wiele jej książek to bestsellery. W stworzonych przez nią biografiach odnajdziemy prawdziwe oblicze wybitnych artystów (piosenkarza Marka Grechuty i reżysera Jerzego Hoffmana), a także niezwykłe dzieje polskiej zasymilowanej Żydówki, Edyty Klein, która z warszawskiego getta dotarła na amerykańskie salony. O życiu tych postaci autorka opowiada podczas swoich spotkań.



Katarzyna Terechowicz






Absolwentka Wydziałów Grafiki i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Scenarzystka, graficzka. Autorka scenariuszy seriali telewizyjnych (M jak miłość, Głęboka woda), filmów fabularnych (Dzień kobiet) i filmów animowanych dla dzieci (Kosmiczna lekcja). Laureatka konkursów scenariuszowych. Autorka Ekoświrka. Bajki Ekologicznej oraz współautorka (wraz z Wojciechem Cesarzem) Pamiętnika grzecznego psa _ laureata konkursu literackiego im. Astrid Lindgren, Nowych przygód grzecznego psa, Wakacji grzecznego psa, Przygód Filipka, Czego pragnie Maryla i Kiki ucieka z cyrku.



Grażyna Trela




Wielokrotnie nagradzana scenarzystka i reżyserka. Współautorka scenariuszy do filmów Moja krew i nagrodzonego Srebrnymi Lwami na FPFF w Gdyni (2010) Chrztu. Autorka sztuki teatralnej Żyleta wyróżnionej na Festiwalu Nowej Dramaturgii. Nagrodzona za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Mons (Belgia) 2011 r. Jako pisarka zadebiutowała zbiorem opowiadań Dobry mężczyzna to martwy mężczyzna. Kolejna książka to Obrazki z Nebraski (Prószyński i S-ka).



Tomasz Trojanowski




Pedagog i pisarz, stale współpracujący z Teatrem Polskiego Radia. Pracuje także jako dziennikarz telewizyjny i nauczyciel: w jednej ze szkół podstawowych realizuje autorski program rozwijania wyobraźni. Zadebiutował książką Kocie historie i otrzymał za nią Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Następna powieść Wielki powrót nominowana była do tytułu Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY w dwóch kategoriach _ za tekst i ilustracje, oraz uhonorowana nagrodą Bestsellerek. Jest autorem szeregu popularnych książek: Julka i koty. Kocich historii część II, Kocie historie _ nowe przygody, Nowe kocie historie, Włochacz i obca cywilizacja, Dziobaś i inni, Uciekinierzy, Kosmiczne komplikacje, Misja Lolka Skarpetczaka i Stroiciel.

Prowadzi autorskie zajęcia w jednym z warszawskich przedszkoli _ Książki z mojej półki. Organizuje warsztaty Na ratunek Włochaczom!, czyli co każdy z nas może zrobić dla ochrony środowiska, oparte na książce Włochacz i obca cywilizacja oraz zajęcia dla dzieci oparte na książce Misja Lolka Skarpetczaka.



Agnieszka Turzyniecka




Autorka wydanej powieści Inspektor Kres i zaginiona _ kryminału opowiadającego o intrygujących śledztwach prowadzonych przez komisarza Kresa z komendy policji w Piotrkowie Trybunalskim oraz Dziewczynki z balonikami _ przejmującej historii samotnej Polki mieszkającej w Niemczech, która w wyniku załamania nerwowego zostaje umieszczona w szpitalu psychiatrycznym.



Agata Tuszyńska




Pisarka, poetka, reportażystka. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej PWST. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wisnowskiej - Maria Wisnowska: Jeśli mnie kochasz - zabij!, Isaaka Bashevisa Singera _ Singer. Pejzaże pamięci oraz Ireny Krzywickiej _ Krzywicka. Długie życie gorszycielki.

Rodzinna historia lęku wydana przez Wydawnictwo Literackie spotkała się z gorącym przyjęciem _ została nominowana do Prix Medicis, wydana we Francji i odniosła międzynarodowy sukces. W swoim dorobku autorka ma m.in. nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną przez polski PEN-Club. Kolejne książki to Oskarżona: Wiera Gran _ historia śpiewaczki z warszawskiego getta pomawianej o kolaborację z Niemcami, a także: Tyrmandowie. Romans amerykański, Kilka portretów z Polską w tle. Reportaże izraelskie, Narzeczona Schulza, Adresat nieznany, Łęczyca, Próba generalna, Na cudzych brzegach, Miejsce przy oknie, Zamieszkałam w ucieczce, Rosjanie w Warszawie, Ćwiczenia z utraty.



Joanna Tyluś-Malak




Autorka ksiązek dla dzieci, proadzi wydawnictwo Kurza Stopka. Od kilku lat z powodzeniem prowadzi warsztaty Jak powstaje książka. Na spotkaniu omawiany jest cykl powstania książki od momentu zrodzenia się pomysłu, poprzez spisanie go, obróbkę cyfrową, po produkt finalny. W części praktycznej warsztatów uczestnicy sami tworzą swoją książkę. Dzieci mają okazję zapoznać się z techniką druku offsetowego, m.in. oglądając płyty drukarskie, wydruki próbne, ilustracje i inne rekwizyty związane z produkcją książki.



Maria Ulatowska






Czytała przez całe życie _ życia bez czytania w ogóle sobie nie wyobraża. To, że napisze książkę, wiedziała również od bardzo dawna. Na co dzień specjalistka od prawa dewizowego, dopiero na emeryturze znalazła trochę czasu i zrealizowała swoje marzenie: napisała powieść Sosnowe dziedzictwo, która spotkała się z entuzjazmem czytelniczek. Potem na ich gorące prośby powstał Pensjonat Sosnówka. Kolejne książki to Domek nad morzem, Przypadki Pani Eustaszyny, Kamienica przy Kruczej, Całkiem nowe życie, Rodzina z Sosnówki, Prawie siostry oraz kryminał Autorka (współautor Jacek Skowroński). Maria Ulatowska mieszka w samym centrum Warszawy, ale najchętniej mieszkałaby gdzieś poza miastem_ Na przykład tam, gdzie stoi dworek pośród sosen. Najbardziej bowiem kocha las, swoją rodzinę i psy. Może w trochę innej kolejności.



Grzegorz Uzdański




Doktor filozofii, poeta, autor tekstów piosenek, nauczyciel etyki i filozofii w jednym z warszawskich gimnazjów. Twórca niezwykle popularnych, publikowanych na Facebooku Nowych wierszy słwanych poetów. Jego debiutancka powieść Wakacje ukaże się _ za pośrednictwem naszej agencji _ w wydawnictwie WAB w 2016 r.



Janusz Walczak




Współpracownik internetowego magazynu _Wino_, znawca win i współwłaściciel winnicy, który wprowadzi słuchaczy w świat Filozofii wina Beli Hamvasa, książki w równym stopniu dotyczącej wina, co sztuki czerpania radości z życia. Może też prowadzić prezentacje pozwalające zaprzyjaźnić się z winem w sposób praktyczny...



Małgorzata Warda






Pisarka, malarka, rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autorka powieści Ominąć Paryż, Środek lata, Nikt nie widział, nikt nie słyszał, Dziewczynka, która widziała zbyt wiele, Miasto z lodu, Jak oddech, Czarodziejka, Nie ma powodu, by płakać, Kulminacje, Każdego dnia, Dłonie, 5 sekund do IO oraz Najpiękniejsza na niebie. Dwa z jej opowiadań znalazły się w bestsellerowych zbiorach Opowiadania letnie oraz Opowiadania szkolne. Jest autorką kilku tekstów piosenek zespołu Farba. Wspólnie z malarzem Marcinem Kędzierskim współtworzy artystyczną Grupę Miejską. Od urodzenia mieszka w Gdyni.



Ewa Wieleżyńska




Zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika _Wino_, która wie o winie i winiarstwie wszystko. Może też prowadzić spotkania połączone z degustacją.



Waldemar Wolański




Doktor sztuki, reżyser, dramaturg, od 1992 r. dyrektor naczelny teatru lalek ARLEKIN w Łodzi, jeden z nielicznych W Polsce specjalistów od japońskiego teatru lalek. Wykładowca licznych szkół teatralnych, laureat wielu nagród, wyróżnień artystycznych i odznaczeń. Wieloletni prezydent polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA. Może dla dzieci przygotować fascynujący spektakl, jeden z licznych, które ma w swoim dorobku, lub opowiedzieć, jak powstają przedstawienia lalkarskie, jak się zostaje lalkarzem i do czego to może doprowadzić.



Stefan Wroński








Dziennikarz, który w 2013 roku pod skrzydłami naszej Agencji zadebiutował powieścią Dzidek _ opowieścią o podwórkowym łobuziaku dorastającym w Warszawie _ mieście kamieniczników, kupców, Żydów, muzyków, awanturników, doliniarzy i pijaków_



Mariola Zaczyńska






Dziennikarka z dorobkiem prasowym, radiowym i telewizyjnym, scenarzystka po łódzkiej Filmówce. Pochodzi z Siedlec, miasta, w którego centrum stoi więzienie, a naprzeciw niego _ bank. Taki widok, siłą rzeczy, kształtuje ludzi z charakterem i... humorem. Porzuciła zgiełk miasta, by zamieszkać na trzyhektarowym ranczu. Przygarnęła gromadkę psów i kotów. Aktywnie walczy o poprawę losu zwierząt i ich prawa. Jedną z jej pasji są konie arabskie i wyścigi konne.

Jako dziennikarka Telewizyjnego Kuriera Mazowieckiego zasłynęła z nietypowych relacji: latała motolotnią, razem ze strażakami unieszkodliwiała szerszenie, odpływała z kadru w źle zacumowanym pontonie. Bridget Jones mogłaby pobierać u niej lekcje. Jej specjalność to komedie romantyczne. Autorka powieści Gonić króliczka, Jak to robią twardzielki, Szkodliwy pakiet cnót oraz Kobieta z impetem.



Magdalena Zarębska




Autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2008 roku opowiadaniem Czterdzieści razy Wrocław wygrała konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich we Wrocławiu. W 2012 książka Kaktus na parapecie była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Do innych publikacji Autorki należą: Maja poznaje świat, Kraina Nieczytania, Nadchodzi słoniątko, Życie teoretycznie, Ida, konie i reszta świata, Ida i konie z Zielonej Wyspy, O tym, jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował, Ida i Filip, przyjaciel koni.



Zbigniew Zawadzki








Z wykształcenia biochemik, od wielu lat związany z rynkiem książki. W Wydawnictwie Naukowym PWN zakładał nowy dział, od 2000 r. prowadzi Agencję Autorską Zetzet, działając jako menedżer, wydawca, redaktor, tłumacz, agent literacki i autor. Był współtwórcą i głównym autorem teleturnieju _Miliard w Rozumie_. Ma w dorobku kilkadziesiąt tłumaczeń literatury pięknej, popularnonaukowej i naukowej. W 2012 r. razem z Manulą Kalicką napisał powieść kryminalną Tutto Bene; we wrześniu 2015 r. w wydawnictwie WAB ukaże się jego drugą książkę _ Przetwórnia.



Anna Zgierun-Łacina




Ukończyła Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i przez wiele lat pracowała naukowo jako genetyk i biolog molekularny w Toruniu, Warszawie, Zamościu i w Katanii. Prowadziła też małe wydawnictwo specjalizujące się w literaturze lingwistycznej, szczególnie z dziedziny orientalistyki.

Seria książek pt. Drużyna majora Limfocyta przyniosła jej sukces literacki. Napisała też szereg powieści obyczajowych. W roku 2008 wydawnictwo Replika wydało Sześć Dominika, a w 2010 r. ukazały się, wydane tym razem przez Naszą Księgarnię, dwa utwory: Czynnik miłości i Kradzione róże. Kolejne powieści to: Telefony do przyjaciela, Miłość pod psią gwiazdą i Dzika jabłoń. Jest współautorką zabawnego Limerykowego Atlasu Powiatu Przasnyskiego, a zabawy ze słowem są jej pasją.



prof. Andrzej Ziemba




Kierownik Zakładu Fizjologii Stosowanej w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, członek Komisji d/s Zwalczania Dopingu w Sporcie. Odbył liczne staże zagraniczne _ trzy lata w USA, Amsterdamie, Helsinkach, Paryżu i Cambridge. Autor ponad 50 artykułów naukowych, około 10 prac przeglądowych, kilku rozdziałów w książkach i monografiach.



Magdalena Zimniak




Autorka powieści Szlak, Willa (nominacja do nagrody Srebrny Kałamarz i wyróżnienie jury w konkursie Najlepsza Książka na Jesień na portalu literackim granice.pl) oraz Pokój Marty, Jezioro cierni i Białe róże dla Matyldy. Pisuje też opowiadania, które ukazywały się w Akancie i Magazynie Fantastycznym. Jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne ogłoszonego przez agencję literacką Pal Twins i Związek Literatów Polskich (opowiadanie Zapach róż) oraz laureatką konkursu wydawnictwa Replika na opowiadanie erotyczne (opowiadanie Wstydliwy Sekret).



Magda Zych






Urodzona w prima aprilis roku 1980. Mieszka w Warszawie, tam też prowadzi firmę, w której pracuje jako graficzka i lektorka języka angielskiego. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, najpierw lingwistykę stosowaną, później anglistykę. Interesuje się teorią queer.

W wolnym czasie uprawia amatorsko wspinaczkę skałkową, jeździ na rowerze, gotuje i czyta: od Schulza i Gombrowicza po Tove Jansson. Kinomanka, ceni zwłaszcza styl Woody'ego Allena.

Jest autorką powieści Siedem szklanek, wydanej w wydawnictwie Prószyński i S-ka _ debiutu niezwykle udanego i świetnie rokującego na przyszłość.



Iwona Żytkowiak




Absolwentka polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim. Należy do Związku Literatów Polskich. Autorka powieści Tonia, Spotkania przy lustrze, Kobiety z sąsiedztwa i Tam, gdzie twój dom. Najnowsza powieść pisarki pt. Dokąd teraz? (2015) to wyjątkowa historia o miłości, rozpaczy i nadziei. Także o przypadkach, które wcale nie są zbiegami okoliczności.